Як повідомляє Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, ситуація на ринку гречки наразі стабільна.

Внутрішнє споживання гречки в Україні становить 140 тис. т. на рік. Основними імпортерами української гречки є Польща (39,81%) та Угорщина (23,7%), а єдиними постачальниками – Казахстан (59,51%) і Росія (40,49%).

В Україні відбувається скорочення врожаю української гречки: у 2019 році на українських полях було зібрано лише 85 тис. т. гречки, тоді як у 2018 році збір врожаю складав 137 тис. т., та 180,4 тис. т. у 2017 році. Це напряму пов’язано зі скороченням посівної площі: зі 183 тис. га у 2017 році – до 51 тис. га у 2019 році. Тобто ще три роки тому власний урожай повністю покривав потреби внутрішнього ринку, а Україна входила у трійку світових виробників гречки (після Росії та Китаю).

Головна причина того, що відбувається сьогодні – це інтервенція неякісної дешевої крупи з Російської Федерації та Казахстану, причому «казахська» гречка також має російське походження. Українські аграрії вже давно б’ють тривогу з цього приводу. Наприклад, громадська спілка «Всеукраїнська аграрна рада» ще у 2018 році безпосередньо зверталася до влади з проханням вжити заходів щодо збереження власного виробництва гречки. Цифри дозволяють зробити висновки, що якихось дієвих заходів вчинено не було.

У квітні цього року Кабінет Міністрів України миттєво відреагував на закриття кордонів для експорту гречки Росією, Білорусією та Казахстаном, затвердивши на позачерговому засіданні зміни до постанови № 1109 «Обсяги квот товарів, експорт який підлягає ліцензуванню у 2020 році» від 24.12.2019, які виклав у додатку № 1 у вигляді встановлення тимчасової заборони експорту гречки і зерна гречки лущеної (без плодової оболонки), а саме, нульовий розмір квоти до 1 липня 2020 року. Зважаючи на те, що загальний експорт гречки в Україні становить менше 1 тис. т., дана заборона не здійснює якогось суттєвого впливу на вирішення ситуації.

У 2020 році можемо очікувати урожайність гречки в обсязі 76,5 тис. т, оскільки минулого року площа посіву гречки скоротилась ще на 10%. При потребі внутрішнього ринку у 140 тис. т. матимемо недостачу у розмірі 63,5 тис. т.

Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України зазначає, що Україна буде вести переговори з головними країнами-виробниками щодо зняття заборон з метою підтримки міжнародної правової безпеки та відновлення нормальних умов міжнародної торгівлі.

Ситуація, що склалась, на руку українським аграріям. Завдяки припиненню надходження імпортної гречки, вони наразі отримали реальну можливість відновити власне виробництво, збільшивши посівні площі цього року.

Клуб експортерів нагадує, що Україна вже має успішний досвід у вирішенні ситуації із внутрішнім дефіцитом гречки, коли у 2011 році держава закупила у Китаї 20 тис. т. зерна. Також крупними виробниками та експортерами гречки є США, Канада і Австралія. Проте, слід враховувати, що якщо закупати в цих країнах, то доставка зерна в Україну триватиме не менше місяця.

Інформацію отримано на основі аналітичних даних ВІ моделі (експорт — стор.1, імпорт — стор.2). Ви можете придбати ВІ модель за своїм видом продукції і самостійно зробити необхідний для Вас аналіз.
Для замовлення/обробки даних та додаткової інформації звертайтесь за тел:+38-044-221-53-30, або на пошту t@people2people.com.ua